Više o knjizi;
Iza autorice Mile Železnjak niska je uspješnih naslova namijenjenih dječjoj publici. U djelu „Koliba pod hrastom“ javlja se igrokazima koji su namijenjeni najmlađima za čitanje i uživanje, no mogu poslužiti i kao vrijedan predložak dramske igre vrtićkih i ranih osnovnoškolskih grupa.
Autorica basnozapisima približava djeci prirodu te kroz vješte dramaturški jake i lepršavo izvedene priče, bez nametanja i pametovanja, iznosi put poštivanja vrijednosti, međusobne snošljivosti bića, štovanja prirode i svega onoga što i jest vrijedno.
„Ponekad nam nije potrebno puno da se mama, tata i dijete pretvore u obitelj sova, ponekad je to i bez potrebe mudro za sve“.
Više o knjizi;
Duhoviti roman o devetogodišnjaku Tomici koji živi u “idealnoj” kombinaciji bratske ljubavi. Tu je starija sestra koja može beskonačno sjediti na telefonu i pričati s prijateljicom iz susjedne zgrade, koja ostavlja gdje god stigne tragove, prosipa mu fore i mlađi brat koji se odvikava pelena (nitko se ne uzbuđuje kad mu igrice “smoči”) i zbog kojeg često dobiva jezikovu juhu. Roman nema čvrstu kompoziciju ni fabulu. Sastavljen je od crtica iz kojih pršte odnosi i međuodnosi jedne obitelji koja ima tri klinca različite dobi, različitih interesa, različitih svjetova. Kratki zapisi koji se sa obitelji pretaču na događaje u školi, tramvaju, s kućnim ljubimcima, rodbinom… Pisano veselo i duhovito. Ima i sarkazma, pogotovo u pričama o tati koji se ne snalazi kad mame nema. Mami pak padaju na pamet briljantne ideje kako da doskoči klincima.
Više o knjizi;
U ovoj knjizi, autorica nam na šaljiv način priča o problemima i dogodovštinama mlađih dječaka. Riječ “Bum” u naslovu označava riječ obećanja koju djeca često koriste kada žele reći da će nešto napraviti.
Naš glavni lik, Tomica, živi s roditeljima, mlađim bratom Darkom (kojeg on naziva Piksi, a ponekad i Piksič) i sa sestrom Ivom (koju zove Onči). U ovom romanu dodiruju se svjetovi odraslih i mladih, pa često nailazimo na nezaboravne i vrlo duhovite situacije koje su prikazane kroz kratke priče.
Cijela knjiga se doimlje vrlo spontanom i jako realističnom. Svako dijete može se poistovjetiti s mlađim junacima u romanu, ali isto tako i svaki roditelj s odraslim osobama s kojima se Tomica svakodnevno susreće.
Više o knjizi;
Ne volim čitati! Mama veli da je čitanje zdravo. Nešto poput špinata. Ni njega ne volim. Pretpostavljam ni on mene. Ispada da je sve zdravo što ne volim ili što mi je dosadno. Tu nešto ne štima. Jednog me dana mama uhvatila za ruku i naredila: -Sjedni! Još je rekla: – Slušaj! Dobit ćeš za to picu, hambić, moći ćeš buljiti u televizor koliko te volja. Dakle, pod uvjetom da je slušam mogu raditi i jesti sve što volim, a nije zdravo. – Onda dobro! – rekao sam i slušao mamu kako mi čita BUM TOMICU 3. “To je ipak bolje od špinata!” – pomislio sam u sebi. A onda nisam mogao izdržati i upitao sam je: – Mama! Hoćeš li morati svim klincima kupovati piće, hambiće i sve te stvari… Mislim, to mora još netko čitati! – Pojma nemam – rekla je i zbrisala u kuhinju.
Više o knjizi;
Bum Tomica, jedan od omiljenijih lektirnih naslova, namijenjen je djeci mlađe školske dobi. Sada već ima četiri dijela. Poglavlja Bum Tomice sastoje se od crtica iz svakidašnjeg života te vesele, moderne obitelji, a ražličite zgode i nezgode autorica je opisala na vrlo humorističan način.
Više o knjizi;
Kratki roman zanimljive fabule o zagrebačkoj sedmašici Vandi s tipičnim tinejdžerskim problemima i članovima njezine obitelji, njihovoj svakodnevnici koja se postupno razotkriva iz različitih pripovjedačkih perspektiva (iz perspektive kućne pomoćnice, glavne junakinje Vande, njenih vršnjaka, majke, oca, bake, djeda, pa čak i kućnog ljubimca).Vanda se ponekad zanese gledajući sapunice na televiziji pa joj u školi ne cvatu ruže, ima prijateljicu sa velikim problemom, tatu koji je prezaposlen i nervozan, a mama čeka treće dijete. Uz to se Vanda zaljubljuje u krivu osobu, pa je to gura u niz nepromišljenih postupaka. Srećom tu je osoba koja će joj pomoći da se izvuče iz nevolje. Obiteljsko-ljubavni roman za mlade.
Više o knjizi;
Spisateljica Silvija Šesto u svom romanu razotkriva svijet medija, odnosno prikazuje postanak, rast i razvoj popularne dječje radio emisije “Paštetica”, čije su mlade voditeljice zahvaćene žestokim pupertetom. Situacija na radio postaji jako se zakomplicirala, a da stvar bude gora, u rad emisije umiješale su se i mame. Ispripovijedan iz pet različitih vizura, ovaj roman brzih izmjena kratkih dijaloga i živog ritma, napet je i uzbudljiv do samoga kraja. Spisateljica je progovarajući o univerzalnim pubertetskim problemima još jedanput potvrdila da odlično poznaje tinejdžersku svakodnevnicu.
Više o knjizi;
Zavirite u više nego uzbudljivu godinu života petnaestogodišnje Lade. Višak kilograma, prijateljstvo, prve nesretne ljubavi, otkriće neobične prijateljice, totalna pomutnja s prijateljem iz inozemstva, drogiranje, opijanje, tulumarenje, prve cigarete, nepravda, politika, brat koji ima svoj veliki problem, roditelji sa svojim roditeljskim problemima, škola, prvi posao i ono zbog čega su autoricu nazvali rušiteljicom tabua na strani…na str…Eh, pa to ćete sami pronaći… Pročitate li roman koji je 2001. na anonimnom natječaju nagrađen prvom nagradom „Ivana Brlić Mažuranić“, a nešto kasnije jednoglasno stavljen na Časnu listu IBBY-a (dvije godine pravio se važan kao predstavnik Hrvatske u društvu stotinu najljepših knjiga za djecu i mlade svijeta).